Brazílie to je už exotika, jak Vás napadlo jet zrovna do Brazílie?

Cestování je něco, co mě už několik roků opravdu naplňuje. Mám už nějakou dobu v hlavě pár míst, kde bych si ráda vyzkoušela nějakou dobu žít…no a Brazílie je jedním z nich. Takže jak jsem si všimla, že s univerzitou v Brazílii spolupracujeme, přihláška byla v minutě podaná.

Bylo pro Vás důležité, že univerzita zde má partnerskou univerzitu? A můžete tedy díky této smlouvě zde studovat.

Určitě tato smlouva hrála klíčovou roli, jelikož hostitelská univerzita je soukromá škola. A také bych jinak v možnost studia v Brazílii ani nedoufala.

Věřím, že je kolem takové cesty spousta vyřizování, šla byste do toho znovu? A co byste naopak doporučila ostatním, kteří o takové cestě přemýšlí?

Určitě a bez váhání. To papírování za to stojí, a hlavně UTB je velkou oporou a snaží se pomoct. Takže když se vše zařizuje včas, není problém, a i když jde o rozhodnutí na poslední chvíli, tak se vše dá zvládnout. Jen se člověk nesmí bát zeptat ať už v tuzemsku, tak napsat do zahraničí.

Cítila jste se v zemi a na škole bezpečně? Jak taková cesta vychází finančně?

V prostorách školy nebyl, co se týče bezpečnosti, problém. Ale co se týká okolí, tak nesmíme zapomínat, že kriminalita v Brazílii je bohužel hodně vysoká. Ovlivňuje to celý váš život tam, kde se holt musíte přizpůsobit místnímu životu a dát si obrovský pozor. Trošku ztratíte svobodu, protože nikam nechodíte-zvlášť po tmě-sami a pěšky. Všude je naštěstí Uber, takže tím se problém cesty na party vyřeší, haha. Ale upřímně musím před tou situací tam varovat, protože je opravdu třeba se pořád koukat kolem sebe a přemýšlet například i o větší tašce do školy, aby neupoutávala pozornost, že je v ní třeba notebook.

Co se týká financí, řekla bych, že cenově vychází Brazílie podobně jako náklady u nás v ČR. UTB mě finančně výrazně podpořila, což byla paráda vzhledem k vysoké ceně za letenku.

Nyní se trochu posuneme, právě do doby, kdy jste studovala na univerzitě UNIVERSIDADE FEEVALE. Jaké bylo studium? Bylo hodně odlišné?

Feevale byla výborná svým přístupem k mezinárodním studentům (taky nás tam bylo všeho všudy asi pět). Takže rychlá domluva a maximální nápomoc po celou dobu pobytu s velmi přátelským přístupem. Studium není náročné, všechny předměty v rámci cvičení, bez přednášek, největší problém byl jen jazyk, jelikož výběr předmětů vyučovaných v angličtině je značně omezený. Pokud mluvíte portugalsky, nemáte problém. Předměty jsou vyučovány v rámci řešení případových studií, což mi maximálně vyhovuje a vidím to jako velké plus výuky.

Je něco, co Vás z hlediska studia (přístup, způsob, administrativní systém) zaujalo a co by stálo za to mít i tady v ČR?

Jistě bych u nás ocenila právě zmiňované případové studie. Opravdu student může lépe pochopit danou problematiku a je více připraven na praktické využití předmětu. Jinak se mi tam líbila také možnost půjčení notebooků, u nás to však není potřeba, když si můžeme beze strachu brát notebook vlastní.

Na závěr je ještě něco, co byste ráda zmínila? Nebo jakým způsobem byste motivovala ostatní spolužáky k výjezdu do zahraničí?

Každá země má své plusy a mínusy. Často se setkávám s tím, že studenti pouze hledají výmluvy. Toto je třeba se odnaučit a prostě jednou do něčeho jít bez hledání problémů. Otevřít se možnostem, jaké UTB, a následně daná země nabízí a vytvořit si tak nezapomenutelné zážitky, zkušenosti, posílit sebevědomí a oživit své CV. Výběr země pak záleží na každém individuálně, zda se jde za úrovní vzdělávání, přírodou, kulturou, apod…. Fotky jsou z Brazílie a i výletu do Argentiny a Chile