Ani Vanessa se nenechala odradit koronavirovou pandemií a vycestovala do Portugalska na studijní pobyt.

Nás samozřejmě zajímalo, jak se Vanesse daří a jak se jí studijní pobyt líbí a jak to momentálně v Portugalsku vypadá. Tudíž jsme Vanessu kontaktovali a ona mileráda souhlasila s tím, že nám poskytne rozhovor.

Proč zrovna Portugalsko?

“V Portugalsku som už bola na Erasme počas bakalárskeho štúdia, vtedy som vôbec nevedela čo môžem od štúdia v zahraničí očakávať. Nevyznala som sa ani v študijných programoch zahraničných univerzít. Ich webové stránky boli pre mňa neskutočne chaotické. Portugalsko som si nakoniec vybrala spolu s mojou spolužiačkou podľa referencií od žiakov, ktorí už na Erasme boli. Keďže mám sluchový postih, bolo pre mňa dôležité vycestovať s niekym, kto bol ochotný mi tlmočiť počas celého pobytu. V prvom prípade to vyšlo so spolužiačkou, druhýkrát som už vycestovala s asistentkou vďaka navýšenému štipendiu pre študentov so špecifickými potrebami – čo jej pokrylo náklady na pobyt so mnou. Tiež mi bol poskytnutý príspevok na študijné materiály a knihy, ktoré mi dopomohli k lepším výsledkom.

Jela bys znovu?

“Po dvoch rokoch som sa do Portugalska vrátila, už ako študent magisterského stupňa. Síce do iného mesta, viac na sever. Portugalsko je krásna krajina s uvoľnenými ľuďmi a bohatou kultúrou. Kľudne by som sa sem po ukončení štúdia natrvalo presťahovala.”

Jak celkovou pandemii prožíváš? Jak trávíš svůj volný čas?

“Myslím, že tento výjazd bol pre mňa šťastie v nešťastí. Aj keď máme obmedzený pohyb a viem si predstaviť, že mimo COVID obdobia by som toho zažila viac, obmedzenia v Portugalsku nie sú až také prísne ako v Čechách alebo na Slovensku. Väčšinu voľného času trávim športom a cestovaním. Do Portugalska som prišla autom, takže poznávať okolie mi nerobí problém aj počas pandémie. Ľudia sem cestujú hlavne kvôli plážam, ale prírodné parky sú tu tiež úžasné, zelené.”

Jak probíhá studium?

“Viacero študijných programov funguje online. Škola je však stále otvorená kvôli niektorým predmetom, ktoré vyžadujú osobnú účasť. Ja osobne som bola v škole len na registrácii a pri prvej konzultácii s profesormi, momentálne už fungujem cez mailovú a online komunikáciu. Koordinátor mi nemá problem odpísať aj počas víkendu, čo som bola milo prekvapená.”

Je toto první erasmus pro tebe? (Pokud ne, jak bys erasmy porovnala?)

“Na prvom Erasme sme sa stretli viacerí spolužiaci z UTB. Tento semester kvôli COVIDu vycestovalo oveľa menej študentov a je to poznať. Spoznávanie nových ľudí je o to ťažšie. Škola síce nachystala privítací týždeň, no hneď po príchode študentov väčšinu aktivít zrušili. Vyzývajú študentov, aby sa čo najmenej zdržiavali v spoločnosti, trávili viac času študovaním, či pri športových aktivitách. Domáci študenti pripravujú rôzne súťaže, či činnosti – všetko online. Zažívam úplne iný pohľad na Erasmus – obmedzenejší, nie však menej zaujímavý :)”

Je v zemi něco podobného jako Buddy System?

“Na portugalských univerzitách je Buddy System veľmi rozšírený. Dokonca už v prvom maile po prijatí mi bola ponúknutá možnosť využiť pomoc domáceho študenta pri ďalších postupoch registrácie a hľadania ubytovania. Celkovo študentská organizácia ESN mi bola vždy nápomocná pri riešení problémov v zahraničí.”

Co bys vzkázala lidem, co by teď také chtěli vyjet?

“Erasmus je pre mňa úžasná výzva a jedna z najlepších skúseností v živote. Najskôr som sa síce bála, ako budem štúdium zvládať pri mojom sluchovom handicape. Vďaka pomoci Centra pre študentov so špecifickými potrebami som nakoniec nabrala odvahu a vycestovala. Vďaka tejto príležitosti som sa viac osamostatnila, veľa precestovala, spoznala nových medzinárodných kamarátov a získala množstvo informácií o cudzích kultúrach. Po mojej prvej skúsenosti som rozmýšľala kam sa vydám nabudúce a opäť to stojí za to!”