Zdravím všechny milé čtenáře, jmenuji se Emma a jsem studentkou bakalářského oboru Digitální Design na FMK. Rozhodla jsem se využít všechny možnosti, které naše fakulta nabízí, a vyrazit za studiem do zahraničí. Proč? Protože svět je příliš velký na to, abych ho jen sledovala z okna našeho ateliéru. Chtěla jsem získat nové obzory a zkušenosti, ochutnat zahraniční kávu a zjistit, jak se říká „photoshop“ v různých jazycích. Mou volbou tak bylo Portugalsko.
Jaké jsou hlavní rozdíly studia u nás a v Portugalsku?
Studium na portugalské škole je jiné. Nejprve mě zaujala jejich péče o volný čas. Ve škole jsme docela dlouho, všechny předměty (alespoň v mém případě) jsou asi tři hodiny dlouhé, ale potom už nemáme spoustu domácích úkolů nebo učení. Většinou máme na všechno čas během školního dne a pak si můžeme užít zbytek dne jak chceme. Na FMK je to úplně jiné, zejména pokud studujete design – volný čas je velkou vzácností.
Učitelé v Portugalsku jsou velice milí a ochotní. Vysvětlí vám všechno klidně pětkrát s úsměvem na tváři. U nás je víc zaměření na samostudium. Také mě překvapilo, že výuka je zaměřená na skupinové projekty, což mi na začátku přišlo trochu nepříjemné, protože jsem byla zvyklá na individuální práci. Ale je to dobrá zkušenost, protože ve většině pracovních prostředí se pracuje v týmu, a pokud na to nejste zvyklí, můžete se rychle spálit.
Jaké bylo nejhezčí místo, co jsi v Portugalsku navštívila? Kam si případně cestovala?
Jednoznačně Madeira. To místo bylo kouzelné jak vytáhnuté z filmu Avatar. Půjčili jsme si tam auto a měli jsme možnost projet celý ostrov, a byly to nejlépe investované peníze. Pokud někdy budete mít možnost se tam podívat, tak neváhejte ani minutu a jeďte.
Co Portugalsko a tamní mentalita?
Portugalská kultura a mentalita jsou pro Čechy/Slováky jako jízda na horské dráze. Rychle si zvyknete na jejich klidnou povahu, nikdo nikam nespěchá, a každý je ochoten si s vámi pokecat. Čas tu plyne příjemně pomalu. Na druhou stranu, pokud jste ve stresu a potřebujete něco rychle vyřešit, například administrativní záležitosti nebo se dostat autobusem včas, jejich klidný přístup vás může dovést k šílenství. Celkově jsou Portugalci však velmi milí, klidní a otevření.
Oblíbila sis portugalskou kuchyni? Jaké je tvé nejoblíbenější jídlo? 🙂
Portugalská kuchyně pro mě nebylo nic nového, protože doma často vaříme portugalská jídla. Ale jedním z mých nejoblíbenějších jídel, které Portugalsko nabízí je klasická Bifana a samozřejmě, když je sezóna, tak umí skvěle připravit sardinky.
Je něco co Portugalsko má a v Česku ti chybí?
Po návratu do Česka mi bude jednoznačně chybět oceán. Zjistila jsem, že jsem opravdu vodní živel a velice jsem si tu oblíbila vodní sporty, zejména surfování, které je nyní velkou součástí mého života. Myslím si, že kdyby Česko mělo přístup k oceánu či moři, bylo by to ideální krajina.
Vyrazila bys na Erasmus znovu, kdybys měla příležitost? Je něco, co bys poradila těm, kteří se na Erasmus chystají?
Bez váhání. Je třeba vykročit z komfortní zóny. I když to zní jako klišé, je to spíše pravdivé. Vždycky to přinese něco nového – buď nové znalosti týkající se studia, nové kontakty a přátelé, nebo životní zkušenosti a lekce, ke které byste se v našem pohodlném prostředí ve Zlíně nedostali.
A na závěr, jaký je tvůj nejoblíbenější moment z Portugalska?
Je těžké vybrat jen jeden nejoblíbenější moment, který jsem tu zažila, protože jich bylo opravdu hodně. Ale asi jeden z nich bude surfařský výlet na západní pobřeží s naší skvělou kamarádkou, která je zde instruktorkou surfování. Nebylo mi úplně jasné, co od toho očekávat. Velké vlny, noví lidé, se kterými strávím celý den – nevěděla jsem, jak to dopadne. Ale nakonec to byl nezapomenutelný den plný smíchu a radosti. Navázali jsme nová přátelství a možná i budoucí pracovní kontakty, což jsem rozhodně nečekala.
Pokračuj ve čtení a přečti si rozhovor o studijním pobytu ve starobylé Izraeli🌅
Nezapomeň nás sledovat na Instagramu📲