Pokud se rozhodnete studovat v zahraničí, můžete se setkat s tzv. kulturním šokem. Co to vlastně znamená? Kulturní šok je pocit zmatku nebo nepohodlí, který můžete zažít, když se ocitnete v zemi, kde jsou zvyky a tradice odlišné, než na co jste zvyklí. Každý z nás prochází tímto procesem jinak. Záleží nejen na naší povaze, ale také na zemi, kterou navštívíme. Také předchozí zkušenosti mohou ovlivnit, jak se s tímto stavem vypořádáme. Co tedy můžete udělat, abyste ho lépe zvládli?
- Nastudujte si informace o své hostitelské zemi ještě před odjezdem
Nejlepší, co můžete udělat, je zjistit si o své hostitelské zemi co nejvíce. Přečtěte si cestovní blogy, průvodce, prozkoumejte sociální sítě a seznamte se s důležitými detaily ještě před příjezdem. Také se ujistěte, že máte povědomí o místních zvycích a společenských normách.
- Stanovte si vlastní cíle
Stanovte si cíle pro učení během vašeho pobytu. Lidé se stále učí, proto se zaměřte na něco, co vás baví. Máte rádi vaření? Skvělé, zkuste připravit nějaké oblíbené místní jídlo! Nezapomeňte se také učit místní jazyk – pomůže vám to navázat ještě hlubší vztahy s místními lidmi.
- Napište si seznam věcí, které máte rádi
Hned po příjezdu si zapište všechno, co se vám na hostitelské zemi líbí. Až přijdou náročnější chvíle, můžete se k tomu seznamu vrátit a připomenout si, co vás těší, místo abyste se soustředili jen na nepříjemné pocity. Tento snadný návyk vám pomůže udržet pozitivní pohled, i když se budete cítit přetížení. Navíc vám to umožní sledovat svůj osobní růst a změnu pohledu, jak budete postupně získávat nové zkušenosti.
- Mluvte s ostatními o svých pocitech
Pokud se necítíte součástí žádné skupiny, zkusit se spojit s ostatními lidmi, kteří žijí v zahraničí, může být skvělý nápad. Sdílení svých zkušeností a toho, jak se přizpůsobujete, vám může přinést nejen podporu, ale i nové pohledy na situaci. Ti ostatní už možná čelili podobným výzvám, které právě prožíváte – ať už jde o pochopení místních zvyklostí nebo překonání jazykových bariér. Takové rozhovory vám mohou připomenout, že v tom nejste sami a že je tu spousta lidí, kteří vám mohou rozumět.
- Zapojte se do místního dění
Pocit odcizení může kulturní šok ještě zhoršit, takže je dobré se zapojit do místního dění. Navštěvujte komunitní akce, zapojte se do dobrovolnických aktivit nebo se přidejte do klubů, které vás zajímají. Tím, že se ponoříte do komunity, obohatíte svůj pobyt a proměníte dočasný čas strávený v zahraničí v něco mnohem smysluplnějšího a naplňujícího.
- Najděte způsoby, jak se odreagovat
Když se dostanete do těžších chvil, je dobré najít si zdravé způsoby, jak se odreagovat. Můžete si pustit oblíbený seriál, uvařit něco, co máte rádi, nebo se věnovat něčemu, co vás baví. Je zcela normální cítit se občas přetížený, ale dejte si pozor, aby se z odpočinku nestala izolace. Věnování se aktivitám, které vás baví, vám může poskytnout úlevu a připomenout, co vám dělá radost, což usnadní překonávání náročných momentů během vašeho pobytu v zahraničí.
- Nechte svá očekávání stranou a zkuste se na věci dívat očima místních
Jednou z nejběžnějších chyb, které lidé dělají při cestování do zahraničí, je myšlenka, že všechno bude stejné jako doma. Tento pohled může vést k frustraci a zklamání. Místo toho zkuste přistupovat k novému prostředí s otevřenou myslí a nevnucujte si svá vlastní očekávání.
Během zvládání kulturního šoku se snažte pochopit pohled hostitelské země. Nemusíte se vším souhlasit, ale věnujte čas tomu, abyste pochopili, z čeho vychází, což může obohatit vaše zkušenosti. Ptejte se místních lidí a zapojte se do rozhovorů s nimi; to vám pomůže získat hlubší vhled do jejich zvyků a přesvědčení.